Vaikų dantų gydymas

Vaikų dantų gydymas

 
                           
 

Pirmasis vizitas pas odontologą

Pirmas vizitas pas odontologą turėtų būti profilaktinis, kai vaikui išdygsta pirmasis dantis (6–8 mėn.), Gydytojas patars tėvams, kaip vaikui taisyklingai prižiūrėti dantis, kad jie negestų. Pirmas apsilankymas - puiki galimybė vaikui susipažinti su odontologijos kabinetu, jo personalu, kad išvengti dantų gydymo baimės ateityje.               

Pieninių dantų gydymas

Plačiai paplitusi nuomonė, kad pieninių dantų gydyti neverta, nes jie vis tiek iškris, yra klaidinga.
Pirmiausia, negydomi dantys gali sukelti skausmą ir infekciją, kuri gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Dantų kariesas ir dėl to atsirandantis skausmas gali trikdyti vaiko mitybą, nulemti elgesio pasikeitimus ir prastą estetinę išvaizdą.
Priešlaikinis pieninių dantų netekimas gali turėti įtakos netaisyklingam sąkandžiui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui, tad per anksti jo netekus, naujas dantis gali išdygti kreivai.Todėl pieninius dantis gydyti būtina. Specialiai pieninių dantukų gydymui yra sukurta įvairių spalvotų plombų, kuriomis mažyliai ypač džiaugiasi.

 Burnos higiena

Burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pieniniai dantys. Dažniausiai pasitaikanti dantų liga – kariesas (ėduonis) nėra genetiškai paveldima ir yra sukeliama burnoje esančių bakterijų. Jei nepakankamai gerai nuvalomos dantų apnašos, kuriose „gyvena“ bakterijos, labai mėgstančios saldų, daug angliavandenių turintį maistą, prasideda danties audinio irimas – kariesas. Bakterijos sukelia ir kitas burnos problemas - dantenų uždegimą, periodontitą (anksčiau vadinta parodontoze). Todėl norint turėti sveikus dantis ir dantenas, pagrindinis dalykas yra gera burnos higiena, tinkamas dantų valymas.
 
Vaikas turi būti pratinamas valyti dantis nuo pat mažų dienų. Jau pačius pirmuosius dantukus reikia valyti drėgna marle ar švariu audeklu po pusryčių, o ypač vakare, prieš miegą. Be to, išdygus dantukams reiktų atpratinti vaiką nuo naktinių maitinimų mamos pienu, mišiniu, ypač kenkia saldūs gėrimai, arbatėlės. Prieš miegą galima pasiūlyti buteliuką su vandeniu ar čiulptuką. Patartina riboti cukraus kiekį vaiko racione. Dantims kenkia ne tiek didelis saldaus maisto kiekis, kiek dažnas užkandžiavimas. Taip nuolat palaikoma rūgšti terpė burnoje, ardanti dantis. Todėl geriau suvalgyti kelis saldainius iš karto ir išsivalyti dantis, nei tuos pačius saldainius valgyti po vieną dienos bėgyje.
Išdygus pirmiems pieniniams krūminiams dantukams, maždaug 1-1,5 metų vaikučiui reikia pradėti naudoti vaikišką minkštą dantų šepetėlį.                     
               
Antrais gyvenimo metais galima pradėti naudoti vaikišką dantų pastą, kurios reikia dėti labai nedaug - maždaug tiek, kokio dydžio yra vaiko mažo pirštuko nagas. Remiantis naujausiais tyrimais laikoma, kad toks mažas pastos kiekis yra nekenksmingas net vaikučiui nurijus.  

 Apie 6-tus gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Svarbu “nepražiopsoti“ pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos valyti nuo pat prasikalimo. Pilnai išdygus rekomenduojama padengti šiuos dantis silantais - specialia medžiaga, kuria užliejamos vagelės. Ši medžiaga užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir susidaryti apnašoms, be to išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį. 

Iki 6-7 metų dantis vaikams turi valyti tėvai. Kol mažylis neišmoksta rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti tinkamai išsivalyti dantis. Be abejo, mažas vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Be to, mama ir tėtis turi patys būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir mėgdžios.

        

 

 

Registracija

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
2009 Egodontas Visos teisės saugomos | e-sprendimas MariZa